Každou středu či pátek do 15.20 v kanceláři školy, ev. v ředitelně školy.
Přijímáme přihlášky do Dětské skupiny Marybelka.
Cena hejtmana za společenskou odpovědnost, Quality Label
V minulém týdnu škola obdržela hned 3 ocenění, jednak Cenu hejtmana za společenskou odpovědnost (o významu ocenění jsme podrobně psali loni) a jednak hned dvě ocenění za E-twinningové projekty National Quality Label (Národní certifikát kvality) v ZŠ a MŠ.
Zavádíme nový program proti šikaně
Vážení rodiče a zákonní zástupci,
rádi bychom Vás informovali o tom, že se naše škola zapojila do preventivního programu KiVa.
Program KiVa zavádíme u nás ve škole díky projektu PREVENTIVNĚ NA HORÁCH, který byl podpořen v rámci dotační výzvy Krajského úřadu Ústeckého kraje Prevence rizikového chování 2024.
Program KiVa pomáhá ve více než 20 zemích na světě vytvářet bezpečné školní prostředí pro všechny žáky. Akronym KiVa (kiusaamista vastaan) se z finštiny překládá jako “proti šikaně”, slovo “kiva” ale znamená také “hezký a milý”. Škola, kde se dětem daří a cítí se v bezpečí, je tak KiVa školou. Program byl vyvinutý v roce 2006 na finské univerzitě v Turku a jeho účinnost byla vědecky prokázána. Od roku 2020 je dostupný také v České republice. V současné době s KiVa programem pracuje více než 80 českých škol a jejich počet stále roste.
Jak to funguje? Během školního roku budou ve třídách pod vedením třídního učitele probíhat tzv. „KiVa lekce“, vždy jednou měsíčně 2 vyučovací hodiny (tj. 90 minut). KiVa lekce nahradí původní hodiny v rozvrhu, z toho důvodu se budou dny v týdnu i hodiny střídat. Všichni žáci i zákonní zástupci budou včas informováni, kdy přesně KiVa lekce proběhne, a to tak, že bude propsána do rozvrhu do systému Edupage. Kiva lekce nahradí klasické třídnické hodiny.
Děti budou během KiVa lekcí procházet jednotlivá témata programu, ve kterých rozvíjí své socioemoční dovednosti. Učí se rozpoznávat a pojmenovávat své emoce, dozvídají se o tom, jakou roli v jejich životě hraje kolektiv. Program dětem pomáhá, aby se ve třídě i ve škole cítily bezpečně, vzájemně se podporovaly a byly k sobě všímavé. Děti se také seznamují s tématem šikany - jak ji rozpoznat, jak se takovému chování bránit. Aktivity probouzí empatii vůči obětem namísto podpory těch, kteří ostatní šikanují. Program vede děti k tomu, aby se v případě potíží nebály obrátit na dospělého, kterému se mohou svěřit. Cílem programu je vytvářet ve třídě (a potažmo v celé škole) bezpečné prostředí založené na vzájemné důvěře mezi dětmi a dospělými.
KiVa program nepůsobí jen v oblasti prevence, ale také v oblasti intervence. Nabízí širokou škálu konkrétních nástrojů, jak vzniklé případy šikany řešit. Šetření šikany provádí vždy tzv. KiVa tým, tj. Mgr. Lucie Hájková (učitelka 2. stupně, metodička prevence), Mgr. Iveta Dufková (učitelka 1. stupně), Mgr. Bc. Jana Kubičinová (ředitelka školy).
Součástí programu je i pravidelný monitoring, který školám umožňuje sledovat, zda má program kýžený efekt. K tomu slouží každoroční anonymní dotazníkové měření, které probíhá v červnu.
Pro podrobnější seznámení s metodikou programu KiVa si můžete přečíst Průvodce pro rodiče.
Více informací o programu:
webové stránky organizace Schola Empirica (licenční partner programu KiVa v ČR),
Cvičení ve škole
Od 9. 10. 2024 pro veřejnost (ženy).